Autostrada Unirii avansează rapid între Târgu Mureș și Miercurea Nirajului
Pe acest sector al autostrăzii muncesc zilnic aproape 800 de angajați, care folosesc peste 700 de utilaje și echipamente. Cu condiții meteorologice favorabile, volumul terasamentelor s-a majorat la peste 400.000 de metri cubi pe lună, iar lucrările au trecut acum de jumătate la acest capitol. Cele mai vizibile progrese sunt pe partea de asfaltare, începută în ultima perioadă.
În luna iulie, se estimează așternerea a aproape 25.000 de tone de mixtură asfaltică, iar în august cantitatea va crește la 40.000 de tone, semnalând o intensificare a eforturilor pentru finalizarea șantierului. Totodată, podurile și pasajele aferente proiectului au ajuns la un grad de execuție de 65%, conform datelor oficiale.
Secretarul de stat a subliniat că, până în luna iulie, se vor încheia ultimele lucrări de relocare a rețelelor de înaltă tensiune, ceea ce va permite deschiderea tuturor fronturilor de lucru. Acest pas este esențial pentru accelerarea construcției și atingerea termenului de finalizare.
Obiectivul Ministerului este ca primii kilometri din Autostrada Unirii să fie dați în circulație în prima parte a anului 2027, anticipând prin acest proiect câștigarea unor luni față de termenul inițial stabilit. Horațiu Cosma a remarcat că acest proiect reprezintă o legătură istorică între regiunile Transilvania și Moldova și este o dovadă că investițiile majore în infrastructura României pot deveni realitate.
Proiectul Autostrăzii Unirii este unul strategic nu doar pentru România, ci și pentru Republica Moldova, întrucât coridorul rutier va facilita accesul acestuia la rețeaua europeană de autostrăzi, prin intermediul unui nou pod peste Prut și a unei porțiuni de cinci kilometri de autostradă în apropierea orașului Ungheni. Această legătură va susține dezvoltarea economică și conectivitatea regională pe termen lung.




