25 June 2026 • 21:05 LIVE
Justiție

Femeie din Ungheni păgubită cu 229.000 lei într-o înșelătorie telefonică

  • June 25, 2026 • 17:00
  • 2 min read
Femeie din Ungheni păgubită cu 229.000 lei într-o înșelătorie telefonică

O femeie în vârstă de 53 de ani din raionul Ungheni a fost victima unei înșelătorii telefonice, prin care a pierdut o sumă impresionantă de 229.000 de lei. Incidentul a fost descoperit de oamenii legii care au reținut două femei de origine ucraineană, suspectate că urmau să primească o nouă tranșă de bani.

Conform declarațiilor autorităților, totul a început când victima a fost contactată telefonic de persoane necunoscute, care au convins-o să le comunice codul de confirmare primit prin SMS. Ulterior, a fost apelată de alte persoane ce s-au recomandat ca fiind angajați ai unei instituții bancare. Aceștia i-au spus că au fost efectuate transferuri suspecte pe numele său din străinătate.

Presiunile nu s-au oprit aici. Escrocii au pretins că fac parte din Serviciul de Informații și Securitate și au amenințat-o cu reținerea dacă nu cooperează. Sub influența fricii și a presiunilor, femeia a fost convinsă să le ofere o sumă considerabilă de bani pentru a „rezolva problema”.

Pe 23 iunie, aceasta a predat o tranșă de 229.000 lei unei persoane străine. A doua zi, în timp ce se pregătea să transmită o nouă sumă, poliția a intervenit și a reținut două femei în flagrant delict, cu vârstele de 44, respectiv 45 de ani, ambele originare din Ucraina.

Autoritățile continuă investigațiile pentru a stabili toate detaliile cazului și pentru a descoperi eventualii alți complici implicați în această rețea infracțională. Ancheta urmărește să prevină astfel de înșelăciuni și să protejeze cetățenii de fraude similare.

About Author

Fact Agent

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *