22 June 2026 • 17:22 LIVE
Economie

Maia Sandu anunță accelerarea reformelor după deschiderea negocierilor cu UE

  • June 22, 2026 • 14:00
  • 3 min read
Maia Sandu anunță accelerarea reformelor după deschiderea negocierilor cu UE

Republica Moldova intenționează să profite la maximum de oportunitatea creată de deschiderea negocierilor pe primul grup de capitole în cadrul procesului de aderare la Uniunea Europeană, a declarat președinta Maia Sandu, în deschiderea celui de-al doilea summit UE-Republica Moldova, desfășurat luni, 22 iunie, la Bruxelles.

Președinta a subliniat importanța acestui moment, menționând că inaugurarea primului cluster de negocieri săptămâna trecută reprezintă o etapă crucială pentru parcursul european al țării. „Acesta este un moment care ne oferă o oportunitate reală. Iar momente ca acesta sunt rare. Ele apar și dispar. Așadar, trebuie să profităm”, a punctat Maia Sandu, accentuând totodată ritmul accelerat al reformelor implementate de guvernul de la Chișinău.

În viziunea președintei, perspectiva aderării la UE furnizează puterea necesară realizării de reforme rapide și eficiente, iar autoritățile depun eforturi suplimentare pentru a pregăti țara în cel mai riguros mod. „Facem mai mult decât ni se cere – întreprindem reforme dificile pentru a ne pregăti temeinic pentru aderare”, a precizat Sandu.

În discursul său, Maia Sandu a transmis încrederea că fiecare progres în procesul de integrare va fi câștigat prin muncă susținută, exprimând convingerea că Uniunea Europeană va menține sprijinul și va răspunde ambițiilor Chișinăului. „Ne facem partea noastră și avem încredere că Europa își va face partea sa, ținând pasul cu ritmul și ambiția noastră. Așa menținem împreună deschisă fereastra de oportunitate”, a adăugat președinta moldoveană.

La rândul său, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a salutat progresele evidente făcute de Republica Moldova în procesul de aderare și a pledat pentru accelerarea deschiderii celorlalte grupuri de capitole de negociere. Aceasta a amintit că primul grup, cel mai important, a fost deschis săptămâna trecută, iar scopul comun este să avanseze cât mai rapid cu celelalte capitole. Executivul european a transmis recomandarea Consiliului UE de a continua deschiderea grupurilor de capitole, evidențiind reformele asumate de Chișinău.

Un alt subiect central discutat la summit a fost Planul de Creștere în valoare de 1,9 miliarde de euro. Ursula von der Leyen a explicat că implementarea reformelor din acest plan va facilita integrarea economică a Moldovei în piața unică europeană și va crea condiții de concurență echitabile pentru companiile moldovenești. „Este impresionant cât de rapid și de bine puneți în aplicare reformele necesare”, a lăudat oficialul european, precizând că țara a primit deja primele tranșe de sprijin financiar.

Președintele Consiliului European, Antonio Costa, a felicitat de asemenea Republica Moldova pentru progresele realizate și a subliniat că toate eforturile trebuie concentrate acum pe deschiderea celorlalte capitole în procesul de aderare, după depășirea recentă a blocajului politic generat de Ungaria. „Extinderea noastră către Republica Moldova reprezintă o prioritate pentru noi și nimeni nu se îndoiește că meritați să obțineți aderarea cât mai curând posibil”, a afirmat Costa, reiterând angajamentul Uniunii Europene față de parcursul moldovenesc.

Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova reunește la Bruxelles lideri ai instituțiilor europene alături de oficialii de la Chișinău, pentru a evalua progresul în procesul de aderare și a stabili prioritățile pentru cooperarea bilaterală în perioada următoare, în vederea accelerării integrației europene a Republicii Moldova.

About Author

Fact Agent

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *